Tabákový svět

Škodliviny obsažené v tabáku

Při kouření cigarety vzniká až 100 nebezpečných, zdraví škodlivých látek. Ovšem nejznámější jsou tři z nich a poměrně donedávna se jejich hodnoty uváděly i na krabičkách cigaret. Protože však nižší hodnoty mohly vyvolat u kuřáků pocit, že je kouření cigaret s nízkým obsahem škodlivin zdravější, bylo toto označení z krabiček staženo a v současné době se nepoužívá.

Oxid uhelnatý (CO) je jedovatý plyn, který se uvolňuje při spalování rostlinných látek.

Dehet je kouřový kondenzát (aerosol), hovorově nazývaný také «dehet». Nemá však nic společného s běžným dehtem. Obsahuje převážně látky považované za karcinogenní nebo toxické. Patří mezi ně např. polycyklické aromatické uhlovodíky, aromatické aminy a anorganické sloučeniny. Dehet se vyskytuje pouze u klasických cigaret, u elektronických cigaret a dýmek se dehet nevyskytuje. V 1 cm3 cigaretového kouře je 50 miliard pevných částic dehtu. Díky své velikosti jsou dehtové částice vdechovány a zanášeny až do plicních sklípků kuřáka. Dehet je rakovinotvorná látka a kuřák vdechne za rok až 750 g dehtu.

Nikotin je alkaloid, který se přirozeně vyskytuje v tabákových rostlinách a je spoluodpovědný za závislost na tabákových výrobcích. Stanovit množství nikotinu v jednom kusu cigarety je velmi obtížné, protože obsah nikotinu závisí na druhu inhalace a konstrukci cigarety.  Tabák si nikotin ve svých listech vytváří, protože je to přirozený jed pro mnoho jeho škůdců. I proto tabák používali dříve zahrádkáři jako ochranu proti mšicím.

Víte, co znamenají slova zware a halzware?

Víte, co znamenají slova zware a halzware?

Slova \"zware\", \"halfzware\" a \"tembaco\" jsou označení pro různé druhy tabákových směsí, které pocházejí z Nizozemska.

1. Zware - Toto slovo znamená v nizozemštině \"těžký\" a odkazuje na směs tabáku s vysokým obsahem nikotinu a silnou chutí. Zware tabák obvykle obsahuje vyšší podíl tmavých tabákových listů, jako je Burley nebo Latakia.2. Halfzware - Toto slovo znamená v nizozemštině \"poloviční těžký\" a odkazuje na směs tabáku s mírnější chutí a nižším obsahem nikotinu než Zware. Halfzware tabák často obsahuje kombinaci světlých (Virginie) a tmavých (Burley) tabákových listů, což mu dává středně silnou chuť.3. Tembaco - Toto slovo je pravděpodobně zkreslením slova \"tambak\", které v indonéštině znamená \"tabák\". V kontextu nizozemských tabákových směsí by to mohlo odkazovat na směs tabáku s orientálními (tureckými) listy, které dodávají jemnou, aromatickou chuť.

Tabáková a cigaretová směs american blend

Tabáková a cigaretová směs american blend

 

American Blend je populární směs tabáku používaná ve výrobě cigaret. Jak už název napovídá, pochází z USA a je charakteristická svou kombinací různých druhů tabáku, které společně poskytují vyváženou chuť a aroma.

American Blend obvykle obsahuje následující druhy tabáku:1. Virginie (Virginia) - světlý tabák s jemnou, sladkou chutí, který tvoří základ směsi.

2. Burley - tmavší tabák s silnější chutí a vyšším obsahem nikotinu, který dodává směsi plnost a hloubku.

3. Orientální (Turecký) - jemný, aromatický tabák s nižším obsahem nikotinu, který přidává do směsi exotické aroma a komplexnost.Někdy může být do American Blend přidán také malý podíl dalších druhů tabáku, jako je Latakia nebo Perique, aby se dosáhlo specifické chuti nebo aroma. Nicméně, klasická American Blend směs se skládá ze zmiňovaných tří hlavních druhů tabáku.American Blend je oblíbený pro svou střední sílu chuti a univerzálnost - může být použit jak pro ruční výrobu cigaret (RYO), tak pro plnění do dutinek (MYO). Tato směs je často používána ve známých značkách cigaret, jako jsou Marlboro, Camel nebo Winston.

Rozdíl mezi tabákem na balení a tabákem do dutinek

Myslíte, že je rozdíl mezi tabákem, určeným na balení cigaret a tabákem, který se používá k plnění dutinek? Ano, existuje rozdíl mezi tabákem pro balení do papírků (RYO - Roll Your Own) a tabákem pro plnění do dutinek (MYO - Make Your Own).

Tabák RYO je obvykle jemněji nasekaný a vlhčí, což usnadňuje ruční balení cigaretového papíru. Tento druh tabáku je určen pro klasické ruční balení cigaret pomocí papírku a filtru.Tabák MYO je naopak určen pro použití s prázdnými dutinkami s již předem nasazeným filtrem. Tabák je obvykle hruběji nasekaný a suchší než RYO tabák, což zajišťuje lepší tok vzduchu v dutince a snazší plnění pomocí injektoru nebo trubičkovacího strojku.

Druhy tabáku, znáte je všechny?

My samozřejmě ano, zde je několik druhů tabáku používaných pro ruční výrobu cigaret

 

1. Virginie (Virginia) - tento druh tabáku je nejrozšířenější a má světle zlatou barvu s jemnou, sladkou chutí.2. Burley - tento druh má tmavší barvu a silnější chuť než Virginie. Je známý svou vysokou hladinou nikotinu a nižším obsahem cukru.3. Orientální (Turecký) - tento druh tabáku pochází z oblasti Blízkého východu a má velmi jemnou, aromatickou chuť s nižším obsahem nikotinu.4. Latakia - tento druh tabáku je vyráběný ze syrských nebo kyperských listů tabáku, které jsou vystaveny dýmu z hořících dřev a bylin. Má velmi silnou, kouřovou chuť a je často používán jako přísada do směsí tabáku pro trubky.5. Perique - tento druh tabáku pochází z Louisiany v USA a je známý svou silnou, kořeněnou chutí. Je také často používán jako přísada do směsí tabáku pro trubky.6. Cavendish - tento druh tabáku je vlastně způsob zpracování, který se používá na různé druhy tabáku (nejčastěji Virginie a Burley). Cavendish je zpracován tím, že se tabák lisuje do bloků a pak se nechá fermentovat. Tímto procesem získává sladkou, jemnou chuť.Tyto druhy tabáku mohou být použity samostatně nebo v různých kombinacích pro vytvoření ručně vyráběných cigaret podle chuti a preferencí jednotlivce.

Historie značky Lucky Strike

Historie značky Lucky Strike

Proč název Lucky strike? Když se ve 40. letech 19. století rozpoutala v Kalifornii zlatá horečka, o šťastlivci, který natrefil na zlatou žílu, se říkalo, že měl „lucky strike“ – prostě štěstí.

V roce 1871 se R. A. Patterson rozhodl, že žvýkací tabák, se kterým právě začínal obchodovat, nazve Lucky Strike. A při výběru jména měl fakt šťastnou ruku.

Krabička

Na rozdíl od názvu Lucky Strike se v historii prémiového tabáku několikrát změnil design přebalu.


Ze zelené plechové dózy na tabák se nejdřív stala zelená papírová krabička. V roce 1934 dokonce uspořádala společnost Lucky Strike speciální Zelený ples v hotelu Waldorf-Astoria, aby dodala zelené barvě tu správnou sociální důležitost.

Ale už následující válečná léta si vyžádala změnu designu. Lucky Strike se nejdřív oblékly do černé barvy, podle návrhu světoznámého designéra Raymonda Loewyho, a potom do bílé.

Jasné pozadí si drží Lucky Strike dodnes. Mezitím však získala krabička několik pomyslných zářezů. Ty mají podobu tří klíčových symbolů a vět.


Indián na krabičce se jmenuje Powhatan. Vedle toho, že zplodil slavnou indiánskou dceru Pocahontas, naučil bělochy pěstovat tabák. Sakra dobrý tabák. Lucky Strike se dodnes inspirují jeho originální recepturou.

Nápis It´s toasted pro změnu odkazuje na rok 1916, kdy Lucky Strike spustily kampaň s opečeným sendvičem, která měla poukázat na unikátní chuť tabáku sušeného žárem.

Zkratka L. S. / M. F. T. odkazuje na veleúspěšný reklamní slogan Lucky Strike Means Fine Tobacco z roku 1942, který zdůrazňuje naprosto prémiovou kvalitu tabáku použitého v cigaretách Lucky Strike.

 

Revoluce

Cigarety Lucky strike byly vždy mezi prvními.

V roce 1916 začaly prodávat rolované cigarety.

O sedm let později si zaplatily letadlo, které nad 122 americkými městy psalo bílým kouřem nápis Lucky Strike. O pár let později přeletěla Amelia Earhart jako první Atlantik. Lucky Strike byly u toho.

31. března 1929 se vydal pochod kouřících žen po newyorské Páté avenue. Byla to bomba. Cigarety Lucky Strike se staly novým symbolem ženské emancipace.

Od roku 1928 měla značka vlastní rozhlasový pořad – The Lucky Strike Dance Orchestra. Od roku 1935 vysílaly Lucky Strike rozhlasovou hitparádu moderovanou Frankem Sinatrou a Doris Day. A hned ve čtyřicátých letech ji převedly do televize.

V osmdesátých a devadesátých letech podporovaly Lucky Strike nejlepší závodníky na motorkách. A v roce 1999 až 2005 vlastnily úspěšnou závodní stáj Formule 1.

Ti nejlepší

Cigarety Lucky Strike se vždycky přátelily s těmi nejlepšími. Od dvacátých do padesátých let angažovaly pro reklamu největší hvězdy hereckého nebe – třeba Marlene Ditrich nebo Ala Jolsona.

Film Lucky Strike miloval. Cigarety se objevily ve snímcích Jeana-Luca Godarda i v kultovním trháku Pulp Fiction Quentina Tarantina.

O Lucky Strike zpívá Tom Waits a na své obrazy je maloval geniální Keith Harring.

Používáme ověření věku Adulto